چطور کپک روی فرش و موکت را از بین ببریم؟

تشکیل کپک روی فرش می‌تواند بوی ناخوشایندی در خانه ایجاد کند؛ فرش را خراب کند و باعث ایجاد خس خس سینه در افراد مبتلا به آسم شود. بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، در گام اول باید به طور مرتب زیر مبلمان و جاهای دور از دید را بررسی کنید. اگر قارچ به عمق فرش و موکت نفوذ کرده باشد، پاک کردن آن در خانه کار دشواری است و باید از خدمات قالیشویی استفاده کنید. متخصصان ما یکی از باتجربه‌ترین کارشناسان قالیشویی تهران هستند و می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. ما در کارخانه قالیشویی عابدینی با استفاده از شوینده‌های حرفه‌ای می‌توانیم در اسرع وقت مشکل فرش یا موکت شما را رفع کرده و کپک روی آن را از بین ببریم.
به غیر از روش‌های شستشوی فرش ، که قالیشویی‌ها از آنها استفاده می‌کنند، چند روش خانگی نیز برای از بین بردن کپک روی فرش و موکت وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. البته این روش‌ها در شرایطی موثر هستند که کپک به عمق فرش نفوذ نکرده باشد.

از بین بردن کپک روی فرش با استفاده از لوازم موجود در خانه

روش اول

  • تمام پنجره‌ها و درهای اتاق را باز کنید. جریان هوا رطوبت محرک قارچ را کاهش داده و بوی آن را از بین می‌برد. اگر قصد استفاده از یک ماده شیمیایی تمیزکننده را دارید، گردش هوای ایجاد شده به این روش احتمال میزان تحریک‌شدگی ریه‌ها و چشم‌ها را کاهش می‌دهد. اگر اتاق پنجره ندارد، پنکه روشن کنید.
  • اگر امکان دارد فرش را در معرض نور خورشید قرار دهید. اجازه دهید فرش بین 24 الی 48 ساعت جلوی تابش مستقیم نور خورشید باشد. این کار به از بین بردن اسپورهای قارچ کمک کرده و رطوبت موجود در آن را از بین می‌برد. اگر الیاف فرش به صورت عمیق آلوده شده باشد، خشک کردن آن به این روش خیلی بیشتر از اینها طول می‌کشد.
  • در مرحله بعد باید رطوبت را با جوش شیرین از بین ببرید. جوش شیرین رطوبت را جذب کرده و بو را کاهش می‌دهد. روی منطقه کپک زده جوش شیرین بپاشید و بگذارید این ماده یک شب روی فرش بماند. سپس از جاروبرقی استفاده کنید.
  • بعد از خشک شدن فرش می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید. اگرچه سرکه قارچ را از بین نمی‌برد، اما گزینه‌ای ارزان و اغلب مؤثر است. کافیست که کمی سرکه را به آرامی روی فرش اسپری کنید و آن را با یک برس سفت پاک کنید. سپس فرش را با یک دستمال تمیز خشک کنید.

روش دوم

  • می‌توانید از یک شوینده ضدقارچ نیز استفاده کنید. اسپری‌های ضدقارچ در بیشتر سوپر مارکت‌ها یافت می‌شوند. قبل از مصرف، برچسب روی محصول را با دقت بخوانید و آن را طبق دستورالعمل استفاده کنید. محصول خریداری شده باید مخصوص فرش باشد. اسپری‌های ضدقارچ که برای تمیز کردن آشپزخانه یا حمام طراحی شده‌اند ممکن است رنگ فرش را تغییر بدهند.
  • البته به جای محلول‌های تجاری می‌توانید از مخلوطی از سفیدکننده و آب استفاده کنید. نصف فنجان سفیدکننده را در یک گالن آب مخلوط کنید. ابتدا این محلول را روی گوشه‌ای از فرش خود تست کنید تا مطمئن شوید باعث ایجاد تغییر رنگ نمی‌شود. البته این روش را بیشتر برای از بین بردن کپک روی موکت توصیه می‌کنیم. سعی کنید تا جای امکان از سفیدکننده استفاده نکنید.
  • بعد از تمیز کردن کپک، مانند روش اول فرش را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید تا خشک شود.
    نکته آخر این که کپک روی فرش و موکت لکه‌ای نیست که به راحتی پاک شود. به خصوص اگر قدیمی باشد. بنابراین توصیه ما این است که به محض مشاهده چنین لکه‌هایی با یک قالیشویی تماس گرفته و از آنها برای از بین بردن این لکه کمک بگیرید. استفاده از خدمات حرفه‌ای قالیشویی‌ها نه تنها از خراب شدن فرش جلوگیری می‌کند بلکه در کمترین زمان ممکن نیز این مشکل را حل می‌کند.