تفاوت بین شستشوی معمولی و اعلا شویی

تفاوت بین شستشوی معمولی و اعلا شویی(شستشوی ویژه)

اغلب ما فرش‌های خود را در فاصله زمانی شش ماهه یا یک ساله برای شستشو به موسسات قالیشویی می‌سپاریم. این کار از جهات زیادی دارای اهمیت است. بهداشت فضای خانه، تمیز شدن خانه، زیبایی ظاهری و از همه مهم‌تر حفظ سلامت و زیبایی فرش‌ها، مهم‌ترین دلایلی است که باید شستشوی منظم فرش‌ها را جدی گرفت. اما اگر حتی یک بار با موسسات قالیشویی تماس گرفته باشید؛ احتمالا با عناوین مختلفی در زمینه شستشوی فرش روبه‌رو شده‌اید. در واقع اغلب موسسات قالیشویی انواع مختلفی از شستشو را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. در این میان معمولا شستشوی معمولی یا ساده، ارزان‌ترین روش شستشو و اعلا شویی گران‌ترین روش شستشو محسوب می‌شود. اما اینکه در عمل چه تفاوت‌هایی میان این دو روش وجود دارد؛ مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند در تصمیم نهایی شما موثر باشد. به همین دلیل نیز در این نوشته می‌خواهیم ۴ تفاوت اساسی بین شستشوی معمولی و اعلا شویی یا همان شستشوی ویژه را با جزئیات کامل برای شما شرح دهیم.

نوع مواد شوینده

اولین تفاوت اصلی میان شستشوی ساده با اعلا شویی به انتخاب مواد شوینده باز می‌گردد. در اغلب قالیشویی‌ها از پودرهای شستشو، مانند تاید، برای تمیز کردن فرش استفاده می‌کنند. در این شرایط فرقی نمی‌کند که فرش مدنظر چه ویژگی‌ها یا شرایطی داشته باشد؛ و همه آنها با پودر شوینده شسته می‌شوند.

این در حالی است که در اعلا شویی کارشناس شستشوی فرش پس از بررسی دقیق آن، تصمیم می‌گیرد که فرش شما را با چه ماده شوینده‌ای شستشو دهد. انتخاب ماده شوینده مناسب از چند جهت اهمیت بالایی دارد.

در درجه اول هماهنگی این ماده با جنس فرش کمک می‌کند تا فرش با کمترین استهلاک ممکن و با بیشترین کیفیت ممکن، شستشو داده شود. به عنوان مثال مواد شوینده مناسب برای یک فرش ماشینی در مقایسه با یک قالی تمام ابریشم قطعا متفاوت است.

در درجه دوم یک ماده شوینده مناسب باید بتواند عمیق‌ترین لکه‌ها را از بین ببرد. در این زمینه نیز هر ماده شوینده‌ای متناسب با جنسی خاص عمل کرده و در برخی از آنها قوی‌تر یا ضعیف‌تر ظاهر می‌شود.

در درجه سوم گاهی تنها یک ماده شوینده برای انجام شستشوی فرش کفایت نمی‌کند. در واقع آلودگی‌های موجود روی فرش، لکه‌های قدیمی و تازه و سایر موارد مشابه، همگی باعث می‌شود تا فرش شما برای به‌دست آوردن تمیزی و زیبایی کامل، نیازمند استفاده از چند ماده شوینده مختلف باشند.

نکته نهایی درباره ماده شوینده کیفیت و نوع آن است. در واقع در شستشوی معمولی، وجود دانه‌های زبر پودر تاید می‌تواند در بلندمدت به فرش آسیب بزند. در حالی که اغلب مواد شوینده باکیفیت و خارجی از جنس مایع بوده، کیفیت بالاتری داشته و موجب ثبات رنگ و حفظ سلامت فرش می‌شوند. اغلب این مواد با نام شامپو فرش شناخته می‌شوند؛ اما بهتر است آنها را با شامپوفرش‌های خانگی مناسب برای شستشوی فرش به شکل سطحی اشتباه نگیرید.

تعداد دفعات شستشو

دومین تفاوت مهم شستشوی معمولی با اعلا شویی به تعداد دفعات شستشوی فرش باز می‌گردد. در عمل برای تمیز شدن واقعی یک فرش باید حداقل دو مرتبه شستشو را برای آن در نظر بگیرید. در واقع حتی با استفاده از بهترین ماشین‌الات قالیشویی و بهترین مواد شوینده نیز، همیشه نمی‌توان همه آلودگی‌ها را در یک مرتبه شستشو از فرش زدود. این یک راز علمی است که نمونه مشابه آن را می‌توانید در برنامه‌های مختلف ماشین لباسشویی نیز بیابید. به‌طوری که اغلب آنها دارای شستشوی چند مرحله‌ای هستند.

بنابراین در اعلا شویی دو مرتبه شستشوی فرش امری بسیار متداول است. این روش کمک می‌کند تا فرش شما بیش از پیش تمیز شده و علاوه بر تمیزی ظاهری، در عمق آن نیز هیچ‌گونه آلودگی قابل مشاهده باقی نماند.

نکته مهم اینکه اولین مرحله شستشوی فرش در این روش، به‌جز در انتخاب مواد شوینده، تفاوت چندانی با روش معمولی ندارد. اما در مرحله دوم و بر اساس نتیجه حاصل شده از مرحله اول، کارشناس شستشو تصمیم می‌گیرد تا از چه نوع ماده شوینده با چه میزانی استفاده کرده تا بهترین نتیجه حاصل شده و آلودگی‌های باقی مانده نیز از فرش پاک شود.

روش خشک کردن

سومین تفاوت مهم بین شستشوی معمولی و اعلا شویی فرش، در روش خشک کردن فرش آن است. در واقع این تفاوت بیشتر بر اساس امکانات و ماشین‌آلات موجود در یک قالیشویی ایجاد می‌شود. در شستشوی معمولی، اغلب شرایط خشک کردن فرش نیز معمولی بوده و فرش در جریان هوا و به مرور خشک می‌شود. در مقابل در یک قالیشویی معتبر و حرفه‌ای برای خشک کردن فرش از ماشین‌آلات آب‌گیری و خشک‌کن استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها کمک می‌کنند تا فرش شما در زمان کوتاهی و تحت حرارت کنترل شده، کاملا خشک شوند. نکته مهم اینکه این روش اگرچه شباهت‌هایی به مبل شوییی دارد؛ اما نباید با آن اشتباه گرفته شود.

یکی دیگر از نکات خشک کردن فرش در روش اعلا شویی استفاده از اتوپرس برای اتو کردن فرش است. در این مرحله سطح فرش اتو شده و فرش از نظر ظاهری کیفیت بالا و زیبایی خود را بهتر نشان می‌دهد. همچنین استفاده از اتو پرس روشی برای برق انداختن بیشتر سطح فرش است. نکته مهم اینکه این روش معمولی برای فرش‌های دست‌باف ابریشمی کاربرد دارد. هرچند در فرش‌های ماشینی ابریشم گونه نیز اثر خوبی از خود برجای می‌گذارد.

جزئیات دیگر

در نهایت جزئیات دیگری نیز وجود دارد که توجه به آنها موجب تفاوت شستشوی معمولی و اعلا شویی شده است. به عنوان مثال در این روش سلامت فرش شما به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ تا اطمینان حاصل شود که شستشوی آن به روش انتخابی، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

لکه‌بری، رنگ‌بری و سایر قدمات قالیشویی نیز در این روش ارائه می‌شود. به این معنا که فرش‌ها پیش و پس از شستشوی اول از نظر وجود لکه‌های احتمالی بررسی شده و بر اساس نوع لکه، مواد شوینده و روش مناسب برای حذف لکه‌ها انتخاب می‌شود.

در نهایت اگر قصد دارید فرشی گران‌بها و مهم را به یک قالیشویی آنلاین بسپارید؛ توصیه می‌کنیم روش اعلا شویی را انتخاب کنید. این روش معمولا هزینه‌ای نزدیک به دو برابر هزینه شستشوی معمولی دارد. با این حال مزایای آن به‌خصوص در مورد فرش‌های ارزشمند، بسیار بیشتر از هزینه‌های آن است. از سویی با توجه به قیمت فرش‌های دست‌باف و ماشینی، هزینه کردن برای مراقبت از فرش‌ها به‌خودی خود نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

اشتراک گذاری مطلب در

مطالب و مقالات مفید درباره شسشوی فرش، مبل شویی و ...

فرش کرمی و روشن

روش‌ شستن فرش کرمی و روشن

رنگ‌های خنثی، بژ و خاکستری روشن از جمله رنگ‌های بسیار محبوب در بین افرادی هستند که قصد خرید فرش دارند.

شستن فرش با نمک

شستن فرش با نمک

فرش کفپوشی بافتی است که خیلی زود هر ماده‌ای را به خود جذب کرده و لکه می‌شود. اگر قالیشویی تخصصی

دیدگاه های کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مطالب مفید و خواندنی دیگر