اعلا شویی

اعلاشویی در قالیشویی

تمیز کردن وسایل و مبلمان خانه کاری معمولا سخت و زمان‌بر است. این کار به‌خصوص در زمینه فرش‌های پهن شده در کف خانه، سخت‌تر نیز می‌شود. در واقع دیگر این روزها شستشوی فرش در خانه برای هیچ‌کس معقول نیست. هزینه‌های بالاتر آب و و مواد شوینده، زحمت بسیار، صرف وقت بالا و از همه مهم‌تر نبود فضای مناسب شستشوی فرش در غریب به اتفاق خانه‌های آپارتمانی، باعث شده تا این وظیفه مهم به موسسات قالیشویی سپرده شود. قالیشویی‌ها می‌توانند فرش‌های شما را به روش‌های مختلف، از شستشوی ساده تا اعلاشویی و با تعرفه‌های مختلف شسته و بدون زحمت اضافی و در زمانی کوتاه به شما تحویل دهند. در میان انواع روش‌های شستشوی فرش آنچه بیش از سایر روش‌ها توجه اغلب مشتریان را جلب می‌کند؛ علاشویی است. علاشویی در قالیشویی های مختلف به روش‌های گوناگون انجام می‌شود؛ اما همه آنها یک هدف مشترک، یعنی شستشوی دقیق‌تر و تمیزتر فرش را دنبال می‌کنند. اگر شما هم فرش‌های ارزشمند و عزیز خود را می‌خواهید برای شستشو به یک موسسه قالیشویی بسپارید؛ بهتر از پیش از اقدام، با خدمات اعلاشویی در قالیشویی مدنظر خود آشنا شوید.

اعلاشویی چیست؟

شستشوی فرش‌های نکات ریز و درشت بسیاری دارد؛ که تنها یک متخصص باتجربه در این زمینه می‌تواند آنها را به‌خوبی تشخیص داده و بر اساس آن، روش صحیح را برای شستشوی یک فرش خاص انتخاب کند. به عبارت دیگر هر فرشی دارای ویژگی‌های خاصی است؛ که شستشوی آن را نیازمند رعایت نکات متفاوتی می‌کند. به عنوان مثال شستشوی یک فرش ابریشمی و ظریف قدیمی، حساسیت بسیار بالایی داشته و نباید آن را با شستشوی یک فرش پشمی دست‌باف یا یک فرش ماشینی مقایسه کرد.

از سویی نوع و میزان آلودگی یکی فرش نیز نقش مهمی در انتخاب روش شستشوی آن فرش دارد. به عنوان مثال مواد شوینده قابل استفاده در هر فرش متفاوت است؛ و میزان و نوع استفاده از آن نیز می‌تواند متفاوت باشد.

بر اساس موارد گفته شده، موسسات قالیشویی چند روش مختلف را به عنوان روش‌های شستشوی فرش و قالی به مشتریان خود معرفی می‌کنند. در این میان یکی از محبوب‌ترین روش‌ها اعلاشویی در قالیشویی است. اما در پاسخ به سوال اعلاشویی چیست؟ باید گفت: اعلاشویی را باید بهترین و کامل‌ترین روش شستشوی فرش دانست. روشی که قادر است بیشترین تمیزی ممکن را برای فرش شما به ارمغان آورده و از سویی در این روش، نکاتی در نظر گرفته می‌شود تا فرش شما بدون کوچک‌ترین فشار و آسیب احتمالی شسته شود.

به همین دلیل نیز در ذهن عموم مردم، اعلاشویی روشی مناسب برای قالی‌های دست‌باف و ارزشمند است. البته این تصور اشتباه نیست؛ اما باید این نکته را به آن اضافه کرد که علاشویی می‌تواند گزینه‌ای بسیار جذاب برای شستشوی انواع فرش از ماشینی تا دست‌باف و حتی موکت‌های ارزشمند باشد. در واقع امروزه و با توجه به قیمت بالای فرش‌های ماشینی، می‌توان گفت شستشوی این فرش‌ها با این روش دیگر به‌صرفه محسوب شده و گزینه خوبی برای مراقبت از این کالای ارزشمند است.

 اعلاشویی چگونه انجام می‌شود؟

به‌طور معمول و در اغلب موسسات قالیشویی، اعلاشویی دارای چند مرحله بیشتر در مقایسه با شستشوی ساده است. در واقع در شستشوی ساده، فرش شما یک مرتبه و با آب و پودر تاید (به عنوان ماده شوینده) شسته شده، خشک شده و تحویل شما می‌گردد؛ اما در اعلاشویی ما با مراحل بیشتری روبه‌رو هستید.

 شستشوی اولیه فرش

در این روش ابتدا فرش از نظر ظاهری و فیزیکی به دقت بررسی شده و بر اساس جنس و میزان سلامت آن، ماده شوینده مناسب برای آن انتخاب می‌شود. در اغلب اوقات اعلاشویی با شامپو فرش‌‎های مخصوص انجام می‌گردد. در واقع عموم مردم استفاده از شامپو فرش و به‌طور کلی مواد شوینده مایع را، تفاوت اصلی اعلاشویی با شستشوی ساده می‌دانند. این مواد شوینده مایع توانایی نفوذ بیشتری در بافت فرش داشته و علاوه بر تمیز کردن سطح فرش، با توان بیشتری به عمق آن نفوذ کرده و تار و پود فرش را نیز کاملا تمیز می‌کنند. این تمیزیِ بیشتر، از نظر بهداشتی نیز پذیرفته‌شده‌تر است؛ چراکه مطمئن می‌شوید هیچ موجود زنده میکروسکوپی و کوچکی در عمق فرش شما باقی نمی‌ماند.

از سویی مزیت دیگری استفاده از مواد شوینده مایع، مانند شامپو فرش و آب ژاول در روش اعلاشویی در قالیشویی، اطمینان بیشتر از حفظ سلامت فرش در بلندمدت است. در واقع فرش‌ها در مقابل مواد شوینده مایع، در مقایسه با پودرهای شوینده، دچار استهلاک کمتری می‌شود.

لکه بری، سفیدشویی و…

پس از طی شدن مرحله اول، نوبت به بررسی دوباره فرش می‌شود. در این مرحله فرش‌ها از نظر لکه‌های باقی‌مانده بررسی شده و بر اساس لکه‌های موجود، از مواد لکه‌بر مناسب استفاده می‌گردد. همچنین در این مرحله در صورت نیاز سایر خدمات قالیشویی مانند سفیدشویی نیز انجام می‌شود.

نکته مهم درباره این مرحله اینکه لکه بری همیشه در مرحله دوم انجام نمی‌شود. در واقع همان‌طور که گفتیم کارشناس فرش پیش از آغاز مراحل اعلاشویی در قالیشویی، فرش را از نظر سلامت و جود لکه‌های خاص بررسی می‌کند. این مسئله از این نظر مهم است که برخی لکه‌ها از نوعی هستند که بهتر است پیش از شستشوی ساده فرش تمیز شوند.

برق انداختن و خشک کردن

در ادامه مراحل علاشویی به مرحله برق انداختن فرش می‌رسیم. البته این مرحله اغلب برای فرش‌های ابریشمی با ظاهر براق به‌کار می‌رود. به هر حال در این مرحله با استفاده از مواد خاصی، جلوه و درخشش بیشتری به سطح فرش داده شده و ظاهر فرش را مانند روز اول نو می‌کنند.

در انتها نیز فرش را به کمک گرما و اتوپرس کاملا خشک می‌کنند. این خشک کردن سریع، کمک می‌کند تا فرش مدت زیادی در معرض رطوبت قرار نگیرد. همچنین دیگر نیاز به آفتاب خوردن ندارد. این موارد کمک می‌کند تا دوام فرش بیشتر شود. از سویی این سبک خشک کردن بهداشتی‌تر بوده و فرش شما پاک‌تر خواهد بود.

چرا اعلاشویی؟

با خواندن توضیحات بالا درباره این روش، احتمالا می‌توانید مزایای این روش را مرور کنید. با این وجود در ادامه لیستی از مهم‌ترین مزایای اعلاشویی را ذکر کرده‌ایم.

  • تمیزی ظاهری و عمقی بهتر فرش
  • حفظ دوام و سلامت فرش
  • بهداشتی‌تر بودن روش شستشو و نتیجه نهایی کار
  • از بین بردن لکه‌های احتمالی

انتخاب بهترین قالیشویی برای اعلاشویی

در نهایت اگر تصمیم گرفته‌اید اعلاشویی در قالیشویی را برای فرش‌های خود انتخاب کنید؛ مرحله نهایی انتخاب یک موسسه قالیشویی مناسب است. در ادامه ویژگی‌های موسسات معتبر قالیشویی را مرور می‌کنیم.

  • سابقه فعالیت طولانی
  • شفافیت در ارائه قیمت و جزئیات خدمات
  • زمان‌بندی درست و خوش‌قولی
  • عضویت در اتحادیه قالیشویان
  • وجود نظرات مثبت درباره قالیشویی در فضای مجازی
  • پاسخ‌گویی مناسب و سریع

امیدواریم با خواندن این مقاله، به‌خوبی با این روش شستشوی فرش آشنا شده و بهتر بتوانید برای فرآیند شستشوی فرش‌های خود تصمیم‌گیری کنید.

اشتراک گذاری مطلب در

مطالب و مقالات مفید درباره شسشوی فرش، مبل شویی و ...

فرش کرمی و روشن

روش‌ شستن فرش کرمی و روشن

رنگ‌های خنثی، بژ و خاکستری روشن از جمله رنگ‌های بسیار محبوب در بین افرادی هستند که قصد خرید فرش دارند.

شستن فرش با نمک

شستن فرش با نمک

فرش کفپوشی بافتی است که خیلی زود هر ماده‌ای را به خود جذب کرده و لکه می‌شود. اگر قالیشویی تخصصی

دیدگاه های کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مطالب مفید و خواندنی دیگر