پاک کردن لکه خون روی مبل و فرش در بهترین قالیشویی تهران

چطور لکه خون را از روی مبل پاک کنیم؟

شاید یکی از سرسخت ترین لکه های روی مبل و فرش لکه خون باشید که تمیز کردن آن سختی های خاص خود را دارد، در این مقاله از وب سایت قالیشویی عابدینی بهترین قالیشویی تهران با ما همراه باشید تا با روش ها و مراحل پاک کردن لکه خون از مبل آشنا شوید.

پاک کردن لکه خون از مبل

هر چه مدت زمان باقی ماندن لکه خون روی مبل بیشتر باشد، پاک کردن لکه خون از روی مبل نیز دشوارتر می‌شود. اما این موضوع به این معنی نیست که پاک کردن این لکه‌ها هرگز امکان‌پذیر نیست. یکی از روش‌های ساده و موثر برای پاک کردن لکه‌های مختلف از روی پارچه مبلی، استفاده از خدمات مبل شویی کارخانه‌های قالیشویی است.

در قالیشویی عابدینی به عنوان بهترین قالیشویی تهران و کرج، ما با استفاده از جدیدترین روش‌ها و به کارگیری دستگاه‌ها و تجهیزات به‌روز می‎توانیم حتی سرسخت‌ترین لکه‌ها را نیز بدون آسیب زدن به الیاف فرش و مبل از روی آنها پاک کنیم. با این وجود اگر تمایل دارید این لکه‌ها را در خانه تمیز کنید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خشک شدن آنها و با استفاده از روش زیر اقدام به این کار کنید.

آموزش پاک کردن لکه خون روی مبل و فرش

بیشتر بدانید :  “راهکارهایی برای تمیز کردن مبلمان مخمل در منزل

چگونه لکه خون را از روی مبل پاک کنیم

محلول مناسب را حتما در ظرفی تهیه کنید و از یک پارچه سفید تمیز برای پاک کردن لکه خون استفاده کنید. یک پارچه تمیز را به محلول مورد نظر آغشته کنید و به آرامی لکه خون را بکشید و تا زمانی که اثری از لکه باقی نماند به پاک کردن ادامه دهید. توجه داشته باشید که استفاده از آب سرد بسیار مهم است و باید پس از تمیز کردن کامل لکه خون، قسمت تمیز شده را خشک کنید. توجه داشته باشید که تمیز کردن لکه خون باید تا زمانی ادامه یابد که اثری از خون روی مبل باقی نماند.

حکم لکه خون روی مبل چیست ؟

طبق احکام شرعی مربوط به ریختن نجاسات بر روی پارچه ، محدوده‌ای از مبلمان که به خون آلوده شده است نجس محسوب شده و باید تطهیر شود. اکثر مراجع تقلید معتقدند که خون در هر صورتی نجس است؛ مگر اینکه به حدی قدیمی و کهنه باشد که عین خون محسوب نشود. بنابراین حکم لکه خون روی مبل این است که باید محل نجس شده را طهارت کنید.

روش تطهیر لکه خون از روی مبلمان

هر چقدر بیشتر از عمر لکه‌ای که به واسطه ریختن خون روی پارچه مبلمان ایجاد شده گذشته باشد؛ پاک کردن آن دشوارتر است. موضوع مهمی که در حکم شرعی تطهیر لکه خون روی مبل وجود دارد؛ خروج مستقیم آب از روی مبلمان است. به همین خاطر برخی از افراد نگران این موضوع هستند که آب ریخته شده روی لکه، در مبل جمع نشود و سایر قسمت‌های آن را آلوده نکند. بهترین روش برای اجرای حکم لکه خون روی مبل مایل کردن آن به یک جهت در زمان آبکشی است. به این ترتیب آب آلوده شده به خون، از مبل خارج شده و با جاری شدن، پارچه را طهارت می‌دهد.

اگر از آب قلیل برای این کار استفاده می‌کنید؛ باید روند آبکشی را دو بار انجام داده و بعد از هر بار سطح مبل را کمی فشار دهید. فراموش نکنید که آب خارج شده از بافت پارچه، تمیز نیست و نباید با سطوح دیگر در تماس باشد. برخی از مراجع معتقدند که اگر امکان خم کردن مبل و آبکشی ناحیه آلوده وجود ندارد؛ استفاده از روکش و پوشاندن آن قسمت کفایت می‌کند. اما اگر لکه خون قدیمی است و خشک شده؛ ابتدا باید لکه را با استفاده از شوینده مناسبی پاک کرده و سپس مرحله آبکشی شرعی را انجام داد. برای انجام این کار می‌توانید از جوش شیرین و سرکه و یا هیدروژن پروکساید به عنوان شوینده استفاده کنید.

یک روش کارآمد برای نحوه پاک کردن خون از روی مبل

قبل از استفاده از این روش حتما برچسبی که روی پارچه مبلمان چسبانده شده است را با دقت مطالعه کنید. این برچسب اطلاعات مفیدی را در مورد روش شستشوی مبل در اختیار شما قرار می‌دهد. روی این برچسب به دنبال حروف W، S، SW یا X باشید.

هر کدام از این حروف، نشان‌دهنده روشی هستند که شما می‌توانید به وسیله آن مبلمان خود را تمیز کنید.

حروف W، S و SW نشان می‌دهند که شما می‌توانید پارچه مبلمان را با استفاده از آب و شوینده‌هایی که در خانه دارید و در آب حل می‌شوند پاک کنید. نحوه پاک کردن خون از روی مبل در مقابل حرف X به این معنی است که برای پاک کردن لکه‌ها نیازمند شوینده های خاصی هستید و باید این کار را به یک مرکز تخصصی همچون قالیشویی عابدینی به عنوان بهترین قالیشویی تهران بسپارید. پس اگر روی برچسب مبل‌تان حروف W، S و SW نوشته شده است، می‌توانید از روشی که در ادامه توضیح می‌دهیم استفاده کنید.

مراحل انجام از بین بردن لکه خون روی مبل

برای پاک کردن لکه خون از روی مبل یا فرش نیاز به مراحلی است که باید به درستی انجام شوند تا در نهایت ردی از لکه باقی نماند.

در ابتدا یک مرحله تست باید انجام شود و سپس مرحله اصلی برای پاک کردن لکه خون از روی مبل و فرش.

مرحله تست پاک کردن خون از روی مبل

قبل از اینکه کل پارچه مبلمان را به شوینده مورد نظر آغشته کنید، باید روی قسمتی از آن که زیاد جلوی چشم نیست تست انجام دهید. برای انجام این تست، ماده شوینده را به نسبت درج شده روی بسته‌بندی محصول با آب ترکیب کرده و روی قسمت انتخاب شده بمالید.

سپس ۲۴ ساعت صبر کنید. اگر شوینده روی پارچه لک ایجاد نکرد و به آن آسیب نرساند، می‌توانید از روش زیر برای تمیز کردن لکه خونی که روی آن ایجاد شده است استفاده کنید.

بیشتر بدانید : “پاک کردن لاک از روی فرش” 

مرحله اصلی اینکه لکه خون روی مبل با چی پاک میشه

در مرحله اول شوینده مورد نظر خود را با یک مسواک روی لکه بمالید. این کار باعث می‌شود که لکه در مراحل بعدی بیشتر پاک شود. سپس رطوبت ایجاد شده روی پارچه را با یک پارچه حوله‌ای تمیز خشک کنید.

اگر از محلول‌های لکه‌بر موجود در بازار استفاده می‌کنید، حتما قبل از استفاده، دستور نوشته شده روی محصول را به دقت مطالعه کنید.

تمیز کردن لکه خون از مبل

یک پارچه پنبه‌ای یا حوله تمیز و سفید را به آب سرد یا ایزوپروپیل الکل آغشته کرده و رطوبت اضافه آن را با فشار خارج کنید. سپس به دقت آن را روی لکه خون بکشید.

حتما از آب سرد در این مرحله استفاده کنید چرا که آب گرم علاوه بر پخش کردن لکه، ماندگاری آن را نیز افزایش می‌دهد. رنگ پارچه‌ای که برای تمیز کردن انتخاب می‌کنید نیز بسیار مهم است.

بیشتر بدانید : “پاک کردن لکه خون از فرش در منزل و قالیشویی

استفاده از پارچه سفید برای پاک کردن لکه

حتما از پارچه سفید رنگ در این مرحله برای پاک کردن خون از روی مبل استفاده کنید. اگر پارچه رنگی و رنگ مبلمان سفید باشد ممکن است پارچه به مبل رنگ بدهد. آب سرد برای تمیز کردن مبلمانی که روی برچسب آن حروف W و SW نوشته شده، مناسب است. از الکل هم برای تمیز کردن مبلمانی استفاده کنید که حروف S و SW روی آنها درج شده است.

در مرحله آخر کافیست که رطوبت اضافه پارچه مبلمان را بگیرید و تا زمانی که کاملا خشک نشده است، از آن قسمت مبل استفاده نکنید. خشک شدن کامل بستگی به بزرگی ناحیه‌ای دارد که لک شده و ممکن است تا ۴۸ ساعت طول بکشد. در ضمن اگر لکه خون قدیمی بود ممکن است تکرار این مراحل ضروری باشد.

در این مقاله سعی کردیم به صورت جامع و کامل توضیح بدهیم که لکه خون روی مبل چگونه پاک میشود ، اگر همچنان سوالی در این زمینه دارید و یا نمی توانید به صورت کامل از شر این لکه خلاص شوید بهترین کار تماس با بهترین قالیشویی است!

اشتراک گذاری مطلب در

مطالب و مقالات مفید درباره شسشوی فرش، مبل شویی و ...

دیدگاه های کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مطالب مفید و خواندنی دیگر