سرنخ گیری

سرنخ گیری فرش در قالیشویی عابدینی

گاهی اوقات در پروسه بافت فرش، نخ تار و پود پاره می‌شود. اگر سر این نخ پاره شده بعد از اتمام بافت و استفاده از فرش، از بافت آن خارج شود؛ اصطلاحا می‌گوییم که فرش سرنخ دارد و باید عملیات سرنخ گیری فرش انجام شود. در واقع سرنخ گیری پروسه‌ای است که به کمک آن نخ‌های زائد بیرون زده از بافت فرش حذف می‌شوند. سرنخ گیری کار ساده‌ای نیست و برای جلوگیری از آسیب دیدن فرش باید حتما توسط یک فرد متخصص که در زمینه سرنخ گیری تجربه دارد انجام شود. عملیات سرنخ گیری با استفاده از ابزار‌های خاصی انجام می‌شود. این ابزارها علاوه بر ایمنی بالا، بسیار دقیق هستند و می‌توانند بدون ایجاد هیچگونه خطری، نخ‌های اضافی بیرون زده از بافت فرش را بچینند.

سرنخ گیری فرش در قالیشویی

یکی از ابزارهایی که برای انجام این کار استفاده می‌شود و در دسترس همه نیست قیچی ترکی می‌باشد. فراموش نکنید که از این ابزارهای تخصصی باید به روش‌های خاصی استفاده کرد. بنابراین توصیه ما این است که به خیال سادگی در چیدن یک نخ از داخل بافت فرش، به سراغ آنها نروید. چرا که اگر نتوانید با این ابزارها به درستی کار کنید؛ ممکن است تار و پود فرش را قیچی کرده و صدمات جبران ناپذیری را به فرش وارد کنید.

قالیشویی عابدینی به عنوان بهترین قالیشویی تهران یکی از معتبرترین مراکزی است که با استفاده از تجربه استادکاران ماهر، خدمات مختلفی از قبیل خدمت سرنخ گیری را به همشهریان ساکن تهران و کرج ارائه می‌دهد. بنابراین اگر به دنبال جایی می‌گردید که بتوانید خدمات خاصی مانند سرنخ گیری را با بهترین کیفیت و نازلترین قیمت دریافت کنید؛ قالیشویی عابدینی می‌تواند به شما کمک کند. فقط کافیست که با کارشناسان ما در بخش ثبت سفارش تماس بگیرید. همکاران ما بعد از دریافت سفارش شما، در اسرع وقت، کار اعزام تکنسین به منزل شما را انجام می‌دهند. به این ترتیب و بعد از اعزام کارشناس به محل شما، در کمتر از چند ساعت به خدمات مشاوره تخصصی دسترسی دارید.

سرنخ گیری فرش در قالیشویی

آیا همه فرش‌ها به سرنخ گیری نیاز دارند؟

بله. تقریبا همه فرش‌ها نیاز به چیدن شدن سرنخ دارند. البته میزان نخ‌های زائد هر فرش، بستگی به تبحر بافنده دارد. اما معمولا تمام فرش‌های ماشینی و برخی از فرش‌های دستبافت دارای سرنخ اضافه هستند. جنس الیاف فرش، نوع بافت آن، کیفیت شانه و گره‌ها و ده‌ها مورد دیگر از جمله فاکتورهایی هستند که روی تعداد سرنخ‌های موجود در یک فرش تاثیر می‌گذارند. البته همه سرنخ‌ها، از نظر ماهوی به شکلی نیستند که کاملا مشهود باشند. گاهی پیش می‌آید که سرنخ فرش از دید خارج است و فقط یک کارشناس فرش می‌تواند وجود آنها را در لایه‌های زیرین فرش تشخیص دهد.

بنابراین توصیه می‌شود که با هر بار شستشو، فرش را از نظر وجود سرنخ‌های مشهود و نامشهود بررسی کنید و در صورت وجود سرنخ، عملیات سرنخ گیری را روی آن انجام دهید. به این ترتیب می‌توانید طول عمر فرش خود را افزایش دهید. بیرون بودن سرنخ برای مدت طولانی از بدنه اصلی فرش می‌تواند به مرور باعث پوسیدگی و از هم گسیختگی فرش شود. علاوه بر این سرنخ‌های چیده نشده گاهی بعد از مدتی بافت فرش را دچار پارگی می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید از فرش خود مراقبت کنید؛ حتما از خدمات سرنخ گیری فرش در مراکز قالیشویی استفاده کنید.

علت ایجاد سرنخ چیست؟

مهم‌ترین علت ایجاد سرنخ، پاره شدن پود در وسط رج در زمان بافتن فرش است. همانطور که می‌دانید؛ بعد از اتمام هر رج از بافت قالی، الیافی به نام پود روی گره‌ها شانه زده می‌شود تا هم نظم بهتری به رج بافته شده بدهد و هم گره‌ها را محکم‌تر کند. گاهی پیش می‌آید که بافنده در زمان شانه زدن به پود، با فشار بیش از حد دست، موجب پاره شدن نخ می‌شود. در این شرایط معمولا از چند گره قبل از محل پارگی، پود مجدد شانه می‌شود. بنابراین در این شرایط دو سرنخ (ابتدای پود مجدد شانه شده و انتهای پود پاره شده) ایجاد می‌شود که ممکن است بعد از اتمام بافت و استفاده از فرش، از بافت آن خارج شده و خود را به سطح فرش برسانند.

البته خروج این سرنخ‌ها از لایه‌های عمیق فرش، در گذر زمان رخ می‌دهد. بنابراین معمولا در فرش‌های تازه بافته شده‌ای که هنوز استفاده نشده‌اند سرنخ وجود ندارد. با این وجود، این اتفاق قابل پیشگیری نیست. اما یک راه‌حل ساده و منطقی برای آن وجود دارد که همان سرنخ گیری است. کافیست که یک بار برای همیشه سرنخ‌های خارج شده از فرش خود را حذف کنید تا ضمن مراقبت از بافت فرش خود؛ ایرادات ظاهری آن نیز برطرف شود.

ابزارهای مورد نیاز برای سرنخ گیری فرش

همانطور که گفتیم؛ بعضی از فرش‌ها پس از اتمام کار، به علت پاره شدن چله یا قطع نکردن پودهای اضافی و یا علت‌های دیگر دارای سر نخ می‌شوند. این نخ‌ها بعد از مدتی از لابه‌لای الیاف بیرون می‌زنند و نمایان می‌شوند. برای انجام عملیات سرنخ گیری که به حذف این نخ‌های زائد منجر می‌شود؛ نیاز به وسایل زیر داریم:

  • قیچی ترکی
  • درفش
  • روش سرنخ گیری قالی و فرش

استادکاران ماهر سرنخ گیر، قیچی را به پشت گرفته و به صورتی که پرز قالی قطع نشود، پود یا سر چله‌ها را با قیچی از انتها می‌چیند. در مورد پودهای نازک، روش کار کمی فرق می‌کند. برای حذف این نوع از سرنخ‌ها ابتدا نخ باید با قلاب از پشت به داخل فرش فرو برده شود. اگر پودها به صورت گره در رو و پشت قالی حالت سر نخ را به وجود آورده باشند؛ باید با درفش آنها را خارج کرد و سپس با قیچی چید. در مرحله بعد نیز باید آن قسمت را پودکشی کرد و یا از رو با ایجاد گره قیچی یا گره تک تاری پرز ایجاد شود تا حالت سوراخ وجود نداشته باشد.

در زمان انتخاب قالیشویی باید به چه فاکتورهایی توجه کنیم؟

با توجه به اینکه کیفیت نتایج حاصل از انجام اقدامات اصلاحی و ترمیمی مانند سرنخ گیری به شدت به مهارت استادکاری که آن را انجام می‌دهد بستگی دارد؛ انتخاب یک مرکز معتبر اهمیت زیادی پیدا می‌کند. به همین جهت در ادامه این مقاله سعی داریم نکاتی را در قالب یک راهنما به شما گوش‌زد کنیم که در زمان انتخاب مرکزی که قرار است این خدمات را به شما ارائه کند؛ بسیار راه‌گشا و مفید هستند.

اصول سرنخ گیری فرش

یک قالیشویی معتبر و حرفه‌ای باید علاوه بر دارای بودن مجوز‌های لازم از مراجع ذی‌صلاح، ویژگی‌های زیر را نیز داشته باشد:

  • احترام به مشتری و ارائه خدمات پس از فروش

در قالیشویی عابدینی سیاست کلی ما تکریم مشتری و توجه به نیازهای اوست. شاید به همین خاطر است که بسیاری از مشتریان قدیمی ما، از قالیشویی عابدینی به عنوان بهترین و ارزان ترین قالیشویی تهران یاد می‌کنند.

  • کیفیت بالای خدمات

در مجموعه عابدینی تلاش ما این است که علاوه بر ثابت نگه داشتن کیفیت خدمات، هر روز بر دانش همکارانمان بیافزاییم تا بتوانیم ضمن تضمین پیشرفت کاری آنها، کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان خود را بهبود دهیم.

  • تحویل به موقع

تحویل به هنگام و سرعت در ارائه خدمات یکی از اصول کاری این مجموعه است. ما علاوه بر توجه به سرعت، کیفیت خدماتی که به مشتریان خود عرضه می‌کنیم را نیز به شدت زیرنظر داریم.

  • حمل رایگان

فرش بسیار حجیم و سنگین است. بنابراین برای حمل آن علاوه بر نیروی کار، نیاز به خودروهای باربر داریم. قالیشویی عابدینی با ناوگان حمل و نقل مناسب و نیروی کاری متبحر، امکان حمل رایگان فرش‌ها از خانه به کارخانه و بالعکس را برای مشتریان فراهم کرده است.

  • تنوع خدمات

یک مجموعه کاملا حرفه‌ای باید بتواند انواع خدمات مربوط به فرش و قالی از جمله شستشوی فرش ، رفوگری فرش ، رنگرزی و سرنخ گیری را به مشتریان خود عرضه کند. به این ترتیب تمام نیازهای مشتری به صورت یکجا برآورده می‌شود و دیگر نیازی نیست برای انجام هر کدام از این خدمات، به یک مرکز جداگانه‌ای مراجعه کند.

  • تجربه و دانش

تجربه و دانش کافی متضمن کیفیت بالای خدمات است. به همین دلیل ما در قالیشویی عابدینی همکاران خود را بر اساس میزان تجربه کاری و دانش آنها گزینش می‌کنیم.

سرنخ گیری فرش در بهترین قالیشویی تهران

چنانچه قصد اطلاع از قیمت قالیشویی و انجام سرنخ گیری فرش و قالی‌های خود را دارید می‌توانید این کار را با اطمینان خاطر به تکنسین‌های قالیشویی عابدینی که به عنوان ارزان ترین و بهترین قالیشویی تهران شناخته می‌شود بسپارید. کافیست که از طریق صفحه سفارش قالیشویی آنلاین در وب‌سایت عابدینی سفارش خود را ثبت کرده تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

سوالات متداول

در هر کجای تهران که باشید، ما در کنار شما هستیم. ما در تمام مناطق تهران شعبه داریم . تنها کافی است بر روی قالیشویی آنلاین کلیک کنید  یا تلفنی درخواست مورد نظر خودتان را مطرح کنید تا همکاران ما به سمت شما اعزام شوند.

این کار فرآیندی تخصصی است و نیازمند صرف وقت و دقت فراوان است. پس فرش‌هایتان را به ما بسپارید. ما آن‌ها را صحیح و سالم به شما تحویل می‌دهیم.

شما نیاز نیست هیچ کاری انجام دهید. تنها با ورود به وبسایت قالیشویی عابدینی ، درخواست خودتان را ثبت می‌کنید و باقی کار را به ما می‌سپارید.
کلیه پیگیری‌ها توسط خود پرسنل قالیشویی عابدینی انجام شده و هماهنگی‌های لازم با شما صورت خواهد گرفت. معمولا بعد از سفارش شما، بلافاصله همکاران ما با شما تماس می‌گیرند و پیگیری‌های لازم را انجام خواهند داد.

یکی از عواملی که در تحویل فرش شما نقش دارد، زمان و فصل جمع‌آوری فرش‌ها است. معمولا در ۶ ماه اول سال بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت تحویل فرش طول می‌کشد.
در فصل پاییز تحویل فرش‌ها ۲۴ تا ۴۸ ساعته خواهد بود. اما همانطور که می‌دانید، زمستان و نزدیک عید نوروز شلوغ‌ترین زمان برای قالیشویی‌ها است.
معمولا فرش‌های شما در این زمان بین ۷۲ تا ۹۶ ساعت به دست شما خواهند رسید.
همچنین جنس فرش هم در مدت زمان ارسال آن نقش دارد. معمولا فرش‌های ماشینی زودتر از فرش‌های دستباف و ابریشم تحویل داده می‌شوند.

قیمت شستشوی فرش متناسب با جنس فرش، ماشینی و دستباف بودن آن متفاوت است. قالیشویی عابدینی قیمت‌ها را بر اساس نرخ نامه اتحادیه قالیشویی تعیین می‌کند.

معمولا این روش توصیه نمی‌شود. چراکه شستشوی فرش در محل معمولا به صورت سطحی انجام شده و گرد و غبار فرش داخل آن باقی می‌ماند. این گونه، فرش‌های ارزشمند شما به مرور زمان آسیب دیده و ریشه‌های آن از بین می‌رود. پیشنهاد می‌کنیم از شست و شوی فرش در محل پرهیز کنید، چراکه در این روش رطوبت هم در فرش باقی می‌ماند.
مزیت کارخانه قالیشویی عابدینی ، در این است که شستشو طی چند مرحله انجام شده و قبل از شستشو، انجام عملیات خاک‌گیری موجب تخلیه شدن تمام گرد و غبار فرش می‌شود.

البته! با سال‌ها سابقه جزو بهترین ‌قالیشویی‌ است که کلیه خدمات رفوگری را هم به طور کامل پوشش می‌دهد. 

پاسخ به این سوال به میزان خرابی فرش، جنس آن و میزان خدمات ارائه شده توسط ما بستگی دارد.
حتما در این زمینه ها از ما مشاوره رایگان بگیرید.

سیستم مکانیزه و تخصصی قالیشویی عابدینی ، به عنوان بهترین قالیشویی در تهران، معمولا اجازه بروز همچین مشکلی را نمی‌دهد. اما در صورتی که هر مشکلی برای فرش شما حین انجام عملیات قالیشویی ایجاد شود، مدیریت مجموعه و کارشناسان ما حتما پاسخگو خواهند بود.
در صورت عدم رضایت شما از شست و شوی فرش‌هایتان، قالیشویی نوین ضمن بررسی علت مشکل عملیات شست و شو را تکرار خواهد کرد.
فراموش نکنید، بعضی از فرش‌ها که کهنه، پوک و یا ضعیف شده‌اند، ممکن است بخاطر استفاده از دستگاه‌های شوینده مکانیزه پاره شوند. متخصصان ما حتما پیش از شست و شو وضعیت فرش شما را بررسی کرده و احتمال پارگی را با شما در میان خواهند گذاشت. در این صورت شست و شوی فرش تنها با توافق شما صورت خواهد گرفت.

بستگی به نوع فرش شما دارد. موادی که در شستشوی فرش‌های دستباف به کار می‌رود با متریال شستشوی فرش‌های ماشینی متفاوت است.

جای هیچ نگرانی نیست. طی عملیات شستشوی فرش با قالیشویی عابدینی ، هیچ لکه‌ای باقی نخواهد ماند.با بهره‌گیری از تیم مجرب و متخصص در کنار دستگاه‌های جدید و مواد شوینده باکیفیت جایی برای لکه‌ها باقی نمی‌گذارد.

تیم حرفه‌ای قالیشویی عابدینی فرش‌ها را لول کرده و از منزل شما برده و به صورت لول کرده و در کاور و پوشش مخصوص تمیز و آراسته به شما بازمی‌گرداند.

سفارش آنلاین

برای قالیشویی آنلاین میتوایند از این فرم استفاده نمایید. در صورت ارسال فرم زیر در اسرع وقت با شما تماس گرفته خواهد شد!

تاریخ جمع آوری

کارخانه قالیشوی عابدینی

خدمات قالیشوی عابدینی

شعب قالیشویی عابدینی در تهران و کرج