ریشه دوزی فرش

ریشه دوزی فرش در قالیشویی عابدینی

ریشه بخشی از فرش است که وظیفه آن محکم نگه داشتن تار و پود است. بنابراین سالم بودن ریشه‌های یک فرش به معنی سالم بودن اسکلت اصلی آن یا همان تار و پود است. بر همین مبنا هر چقدر ریشه یک فرش سالم‌تر باشد؛ طول عمر فرش بیشتر می‌شود. با این وجود ترمیم و اصلاح هرگونه آسیبی دیدگی ریشه باعث خواهد شد که فرش خانه شما برای مدت طولانی‌تری عمر کند و ظاهر اولیه خود را از دست ندهد. اگر بخشی از ریشه یا کل آن دچار آسیب شده؛ بهترین توصیه ما به شما به عنوان یک مرکز تخصصی، ریشه دوزی فرش زیر نظر یک استاد کار ماهر است. در مجموعه قالیشویی عابدینی خدمات متنوع زیادی وجود دارد که هر کدام از آنها مخصوص ترمیم بخشی از فرش هستند. برای آسیب‌دیدگی ریشه‌ها نیز خدمات ویژه و اختصاصی در این مجموعه تعریف شده است. ریشه دوزی فرش در ارزان ترین قالیشویی زیر نظر بهترین و مجرب‌ترین اساتید اصلاح و ترمیم فرش انجام می‌شود.

فرش کالای بسیار حساسی است که ممکن است به تماس با کوچک‌ترین محرک نیز پاسخ منفی بدهد و آسیب ببیند. با این وجود، استفاده طولانی مدت و زیاد، تماس با آب و گذاشتن جسم سنگین روی آن از جمله دلایلی هستند که ممکن است موجب پوسیدگی ریشه‌های فرش شوند. معمولا قالی‌هایی که جنس چله‌شان پنبه‌ای است؛ بیشتر در معرض پوسیدگی چله و در نهایت ریشه هستند.

ریشه دوزی فرش چیست؟

فرش‌ها از قسمت‌های مختلفی تشکیل می‌شوند. قسمتی از عرض فرش که به آن تار نیز گفته می‌شود و معمولا سفید رنگ و جنس آن از نخ است ریشه نام دارد. ریشه دوزی در واقع فرآیندی است که بر روی فرش‌هایی انجام می‌شود که به هر دلیل ریشه‌هایشان ناقص و یا دچار آسیب شده است.

ریشه دوزی فرش در واقع فرآیندی است برای اصطلاح همین عیوب. در این روش استادانه، ریشه‌ی آسیب دیده فرش کاملا حذف شده و ریشه‌های جدید و مستحکمی به فرش اضافه می‌شود. پس می‌توان گفت که ریشه دوزی هم ماهیت ترمیمی دارد و هم از آنجایی که ریشه‌ها، موجب استحکام بیشتر تار و پود می‌شوند؛ باعث می‌شود که از آسیب دیدن فرش در آینده جلوگیری شود. استفاده از این خدمت حرفه‌ای، فرش‌های شما را احیا کرده و ظاهر آن را مثل روز اول می‌کند. قالیشویی عابدینی که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و بهترین قالیشویی‌های تهران نیز شناخته می‌شود؛ با تکیه بر تجربه استادکاران ریشه دوز بسیار ماهر خود این اطمینان را به مشتریان می‌دهد که خدمات دریافتی آنها در بالاترین حد استاندارد باشند. تماس با کارشناسان ما به معنی بهره‌مندی از خدمات کاملی در زمینه ریشه دوزی و ریشه زنی است.

ریشه دوزی فرش در قالیشویی عابدینی

آشنایی با انواع ریشه دوزی فرش

ریشه دوزی مانند سایر خدمات مرتبط با صنعت فرش و قالی مانند رنگرزی فرش و ترمیم فرش، یک نوع هنر است. یک استادکار ریشه دوز باید مهارت کافی را داشته باشد تا بتواند بدون آسیب رساندن به بدنه اصلی فرش، ریشه‌های پوسیده و قدیمی را جدا کرده و ریشه‌های جدید و سالم را جایگزین آنها کند. به طور کلی ریشه دوزی به سه روش مختلف انجام می‌شود که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

تعمیر ریشه فرش به روش بطلمه

کارشناسان معمولا برای فرش‌هایی که ریز بافت هستند و رج شمار بالایی دارند از این روش ریشه دوزی استفاده می‌کنند. در این نوع از فرش‌ها، به دلیل ماهیت و ویژگی‌های فرش، بافت بسیار سفت و متراکم است و ورود سوزن به داخل آن عملا غیر ممکن است. برای ریشه دوزی این نوع فرش‌ها و قالی‌ها باید از روش بطلمه استفاده کرد. روش بطلمه باعث می‌شود که با وجود سفتی و خشکی فرش، گره‌ها از هم فرو نپاشد و ترکیدگی در ریشه ایجاد نشود. برای انجام ریشه دوزی به روش بطلمه استاد کار نیاز به تخته شیب‌دار، سوزن متناسب با قالی، نخ کمکی با بطلمه، چله مناسب، دم باریک، درفش و چکش نیاز دارد.

برای شروع کار ابتدا باید قالی به پشت پهن شود. سپس سر ریشه‌ها روی تخته شیب‌دار مرتب و نصب می‌شود. استادکاری که می‌خواهد از این روش استفاده کند باید مهارت بالا و تجربه کافی برای انجام این کار را داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است نتیجه آنچه که انتظار می‌رود، نباشد. توصیه می‌شود برای ریشه دوزی فرش‌هایی که ویژگی‌های ذکر شده را دارند؛ حتما از خدمات یک قالیشویی معتبر استفاده کنید.

ریشه دوزی به روش مغزی

ریشه دوزی به روش مغزی خودش به دو روش مختلف تقسیم می‌شود. در این روش نیز باید استادکار ریشه دوز به ابزاری مانند تخته شیب دار، سوزن متناسب، نخ مخصوص، دم باریک، درفش، میخ و چکش دسترسی داشته باشد.

ریشه دوزی به روش متصل

روش سومی که معمولا برای اصلاح و ترمیم ریشه فرش استفاده می‌شود روش متصل است. در این متد قالی برش خورده شده و بعد ریشه به صورت مجزا به محل مورد نظر متصل خواهد شد. برای انجام ریشه دوزی به روش متصل ابتدا قالی از پشت میخ شده و سپس ریشه‌های جدید روی میخ وصل می‌شوند.

چرا مراقبت از ریشه فرش اهمیت دارد؟

موارد زیر از جمله مهم‌ترین دلایلی است که کارشناسان با استناد به آنها، نگهداری مناسب از ریشه‌های فرش را لازم و ضروری می‌دانند.

  • ریشه فرش، با توجه به نقشی که در استحکام آن دارد؛ تقریبا مهم‌ترین بخش فرش محسوب می‌شود. بنابراین وجود هر گونه آسیب روی آن می‌تواند روی کل فرش تاثیر منفی داشته باشد. حتی آلودگی و کثیفی ریشه نیز می‌تواند موجب کثیفی و چرک مردگی کل فرش شود.
  • سالم نگه داشتن ریشه‌ها یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای جلوگیری از پوسیدگی فرش انجام دهید. سلامت ریشه‌ها به معنی طول عمر بیشتر فرش است.
  • آسیب دیدگی ریشه ممکن است منجر به آسیب‌دیدگی فرش شود. معمولا چون ریشه بیشتر در معرض خطر است؛ اگر قرار باشد بدنه اصلی فرش آسیب ببیند؛ این آسیب‌دیدگی از ریشه‌ها آغاز می‌شود. بنابراین به محض مشاهده اولین آثار از خرابی ریشه، باید اقدام به ترمیم آن کنید.
  • اگر فرش دستبافت یا نفیسی دارید و دل‌تان نمی‌خواهد که به مرور زمان از ارزش آن کم شود؛ باید مراقبت از ریشه فرش را در اولویت خود قرار دهید. سلامت ریشه به شدت بر روی قیمت فرش تاثیر می‌گذارد.

انواع گره در ریشه‌ها و تزیین آنها

گلیم بافی در دو طرف فرش یکی از راه‌هایی است که موجب افزایش طول عمر فرش شده و از جدا شدن گره‌ها جلوگیری می‌کند. اگر گلیم بافی فرش به هر دلیل شُل شده باشد و یا خرابی آن به موقع تشخیص داده نشود؛ مقاومت فرش کم کم کاهش پیدا کرده و آسیب جدی را در بردارد. برای ترمیم این نوع از آسیب‌دیدگی ریشه، معمولا استادکاران ریشه دوزی در انتهای ریشه‌های فرش گره‌های مستحکمی می‌زنند. انجام این کار به ویژه برای فرش‌های کهنه‌ای که در معرض آسیب‌های ناشی از شستشوی غیر اصولی قرار گرفته‌اند بسیار مفید است.

روش‌های زیادی برای زدن این گره‌ها وجود دارد که مهم‌ترین و متداول‌ترین آنها عبارتند از:

  • دو گره
  • گره نخودی
  • گره پنجره‌ای

ریشه دوزی فرش در بهترین قالیشویی تهران

اگر قصد دریافت خدمات ریشه دوزی برای فرش‌های خانه خود را دارید می‌توانید با اطمینان خاطر این کار را به تکنسین‌های بهترین قالیشویی تهران یعنی قالیشویی عابدینی بسپارید. از طریق شماره‌های تماس موجود در صفحه تماس با ما در وب‌سایت می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و خدماتی مانند شستشوی فرش، ریشه دوزی فرش، مبل شویی، رفوگری فرش و غیره را با بهترین کیفیت در تهران و کرج دریافت کنید.

فراموش نکنید که ریشه‌ها بخش اضافی و تزئینی فرش شما نیستند و مراقبت از آنها ضروری است. همانطور که اشاره کردیم؛ ساختار و بدنه اصلی فرش که همان تار و پود آن محسوب می‌شود؛ به شدت به ریشه‌ها وابسته است. بنابراین به محض مشاهده هر گونه آسیب، حتما در مورد روش مناسب برای ترمیم آن با یک کارشناس فرش معتبر و با تجربه مشورت کنید. قالیشویی عابدینی این امکان را به شما داده است که با یک تماس ساده، به خدمات مشاوره مجرب‌ترین استادکاران ریشه دوز دسترسی داشته باشید و از قیمت قالیشویی مطلع شوید.

سوالات متداول

در هر کجای تهران که باشید، ما در کنار شما هستیم. ما در تمام مناطق تهران شعبه داریم . تنها کافی است بر روی قالیشویی آنلاین کلیک کنید  یا تلفنی درخواست مورد نظر خودتان را مطرح کنید تا همکاران ما به سمت شما اعزام شوند.

این کار فرآیندی تخصصی است و نیازمند صرف وقت و دقت فراوان است. پس فرش‌هایتان را به ما بسپارید. ما آن‌ها را صحیح و سالم به شما تحویل می‌دهیم.

شما نیاز نیست هیچ کاری انجام دهید. تنها با ورود به وبسایت قالیشویی عابدینی ، درخواست خودتان را ثبت می‌کنید و باقی کار را به ما می‌سپارید.
کلیه پیگیری‌ها توسط خود پرسنل قالیشویی عابدینی انجام شده و هماهنگی‌های لازم با شما صورت خواهد گرفت. معمولا بعد از سفارش شما، بلافاصله همکاران ما با شما تماس می‌گیرند و پیگیری‌های لازم را انجام خواهند داد.

یکی از عواملی که در تحویل فرش شما نقش دارد، زمان و فصل جمع‌آوری فرش‌ها است. معمولا در ۶ ماه اول سال بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت تحویل فرش طول می‌کشد.
در فصل پاییز تحویل فرش‌ها ۲۴ تا ۴۸ ساعته خواهد بود. اما همانطور که می‌دانید، زمستان و نزدیک عید نوروز شلوغ‌ترین زمان برای قالیشویی‌ها است.
معمولا فرش‌های شما در این زمان بین ۷۲ تا ۹۶ ساعت به دست شما خواهند رسید.
همچنین جنس فرش هم در مدت زمان ارسال آن نقش دارد. معمولا فرش‌های ماشینی زودتر از فرش‌های دستباف و ابریشم تحویل داده می‌شوند.

قیمت شستشوی فرش متناسب با جنس فرش، ماشینی و دستباف بودن آن متفاوت است. قالیشویی عابدینی قیمت‌ها را بر اساس نرخ نامه اتحادیه قالیشویی تعیین می‌کند.

معمولا این روش توصیه نمی‌شود. چراکه شستشوی فرش در محل معمولا به صورت سطحی انجام شده و گرد و غبار فرش داخل آن باقی می‌ماند. این گونه، فرش‌های ارزشمند شما به مرور زمان آسیب دیده و ریشه‌های آن از بین می‌رود. پیشنهاد می‌کنیم از شست و شوی فرش در محل پرهیز کنید، چراکه در این روش رطوبت هم در فرش باقی می‌ماند.
مزیت کارخانه قالیشویی عابدینی ، در این است که شستشو طی چند مرحله انجام شده و قبل از شستشو، انجام عملیات خاک‌گیری موجب تخلیه شدن تمام گرد و غبار فرش می‌شود.

البته! با سال‌ها سابقه جزو بهترین ‌قالیشویی‌ است که کلیه خدمات رفوگری را هم به طور کامل پوشش می‌دهد. 

پاسخ به این سوال به میزان خرابی فرش، جنس آن و میزان خدمات ارائه شده توسط ما بستگی دارد.
حتما در این زمینه ها از ما مشاوره رایگان بگیرید.

سیستم مکانیزه و تخصصی قالیشویی عابدینی ، به عنوان بهترین قالیشویی در تهران، معمولا اجازه بروز همچین مشکلی را نمی‌دهد. اما در صورتی که هر مشکلی برای فرش شما حین انجام عملیات قالیشویی ایجاد شود، مدیریت مجموعه و کارشناسان ما حتما پاسخگو خواهند بود.
در صورت عدم رضایت شما از شست و شوی فرش‌هایتان، قالیشویی نوین ضمن بررسی علت مشکل عملیات شست و شو را تکرار خواهد کرد.
فراموش نکنید، بعضی از فرش‌ها که کهنه، پوک و یا ضعیف شده‌اند، ممکن است بخاطر استفاده از دستگاه‌های شوینده مکانیزه پاره شوند. متخصصان ما حتما پیش از شست و شو وضعیت فرش شما را بررسی کرده و احتمال پارگی را با شما در میان خواهند گذاشت. در این صورت شست و شوی فرش تنها با توافق شما صورت خواهد گرفت.

بستگی به نوع فرش شما دارد. موادی که در شستشوی فرش‌های دستباف به کار می‌رود با متریال شستشوی فرش‌های ماشینی متفاوت است.

جای هیچ نگرانی نیست. طی عملیات شستشوی فرش با قالیشویی عابدینی ، هیچ لکه‌ای باقی نخواهد ماند.با بهره‌گیری از تیم مجرب و متخصص در کنار دستگاه‌های جدید و مواد شوینده باکیفیت جایی برای لکه‌ها باقی نمی‌گذارد.

تیم حرفه‌ای قالیشویی عابدینی فرش‌ها را لول کرده و از منزل شما برده و به صورت لول کرده و در کاور و پوشش مخصوص تمیز و آراسته به شما بازمی‌گرداند.

سفارش آنلاین

برای قالیشویی آنلاین میتوایند از این فرم استفاده نمایید. در صورت ارسال فرم زیر در اسرع وقت با شما تماس گرفته خواهد شد!

تاریخ جمع آوری

کارخانه قالیشوی عابدینی

خدمات قالیشوی عابدینی

شعب قالیشویی عابدینی در تهران و کرج