کیسی فرش چیست و چگونه آن را برطرف کنیم ؟

فرش علاوه بر پوشش کف منزل، زیبایی خاصی به فضا می‌بخشد. اگر فرش به دلایلی دچار جمع‌شدگی یا چین‌خوردگی که اصطلاحا به آن کیسی فرش می‌گویند بشود ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهد و عمر مفید آن نیز کاهش پیدا می‌کند. در این مقاله با دلایل ایجاد کیسی و چروک فرش و راه‌های برطرف کردن آن آشنا می‌شویم.
شستشوی فرش و رول کردن آن اگر به طرز مناسبی انجام نشود، فرش دچار کیسی می‌شود. اگـر برای خـرید فرش‌های مـنزل خـود هزینه زیادی صـرف کرده‌اید برای شستشوی آنها از خدمات بهترین قالیشویی تهران استفاده کنید.

کیسی فرش چیست ؟

گاهی اوقات در کنار یا حاشیه فرش جمع‌شدگی یا چین‌خوردگی ایجاد می‌شود به طوری که ظاهر نازیبایی به فرش می‌بخشد. به این برجستگی‌ها که روی سطح فرش ایجاد می‌شود کیسی می‌گویند. چین و چروک و ناهمواری، معنی لغوی کیسی است که به این وضعیت فرش اطلاق شده است. زمانی که فرش دچار کیسی می‌شود علاوه بر ظاهر نازیبا بیشتر در معرض فرسایش و ساییدگی قرار می‌گیرد و پرزهای آن از بین می‌رود، در نتیجه از عمر مفید فرش کاسته می‌شود.

دلایل ایجاد کیسی در فرش

کیسی به دلایل مختلفی در فرش ایجاد می‌شود. اگر زیر دار فرش به طور کامل مدور نباشد و روی آن برآمدگی یا لبه‌های تیز وجود داشته باشد، هنگام لوله کردن فرش روی دار فشار زیادی به آن وارد می‌شود و شکل طبیعی آن تغییر می‌کند.
وجود هر گونه اشیای اضافه که در هنگام چله‌کشی یا پایین‌کشی فرش از دار بین تارهای فرش قرار بگیرد باعث می‌شود کیسی در فرش به وجود آید.
یکی دیگر از دلایل ایجاد کیسی در فرش به هم خوردن تراکم چله‌هاست.اگر هنگام ساده‌بافی فرش چله‌ها جمع شوند و تراکم آنها به هم بخورد قطعا کیسی در سطح فرش ایجاد می‌شود.
مواد مصنوعی و نامرغوب به‌کاررفته در فرش نیز باعث ایجاد کیسی در آن می‌شود. مواد مصنوعی در اثر گرما و تابش آفتاب جمع شده و برآمدگی در سطح فرش ایجاد می‌کنند.
یکی از دلایل عمده ایجاد کیسی، رول کردن فرش پس از شستشو است. فرش پس از شستشو سنگین می‌شود و اگر به درستی رول نشود در اثر فشار واردشده، چروک در آن ایجاد می‌شود. گاهی نیز فرش‌ها به علت راه رفتن زیاد روی آنها یا عدم قرار گرفتن صحیح مبلمان و وسایل منزل روی فرش دچار کیسی می‌شود.
تا زدن فرش نیز به ویژه اگر به مدت طولانی باشد باعث ایجاد چروک یا شکستگی فرش خواهد شد. بهتر است اگر برای مدتی به فرش خود نیاز ندارید آن را رول کنید و کنار بگذارید.
توصیه ما این است که هنگام خرید فرش دقت کافی به خرج دهید و ظاهر فرش را کاملا بررسی کنید تا کیسی نداشته باشد.

راهکارهایی برای رفع کیسی در فرش

آسان‌ترین و متداول‌ترین روش برای از بین بردن کیسی فرش راه رفتن روی آن است. برای این منظور فرش را روی سطح بگسترانید به طوری که گوشه‌های آن به دیوار یا مانع دیگری برخورد نداشته باشد. کیسی آن به مرور زمان و در اثر پاخوردن از بین می‌رود.
یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن کیسی در مدت زمان کوتاه رول کردن معکوس فرش است. برای این کار ابتدا فرش را برای چند ساعت مقابل آفتاب پهن کنید سپس فرش را از پشت به آرامی رول کنید. بهتر است سطح مقطع رول فرش کمی آزاد باشد تا فرش تحت فشار قرار نگیرد. دقت کنید زیرا اگر این کار به درستی انجام نشود باعث شکستگی فرش خواهد شد. چند ساعت اجازه دهید فرش در این حالت رول‌شده باقی بماند، سپس فرش را باز کنید و روی سطح بگسترانید. اگر هنوز هم چروک روی سطح فرش دیده می‌شود رول معکوس را تکرار کنید.
ممکن است قرار دادن اجسام سنگین نظیر میز، مبلمان یا گلدان روی قسمت برآمده فرش سطح آن را صاف و هموار کند. قرار دادن پارچه نمدار روی فرش و اتو کشیدن آن نیز چروک و کیسی روی فرش را از بین می‌برد. فقط حواستان باشد حرارت اتو ملایم باشد تا به الیاف فرش آسیب نرساند.
استفاده از بخارشوی به عنوان آخرین راهکار موثر در از بین بردن کیسی و چروک فرش است. بخارشوی را آماده کنید و با استفاده از سری مناسب چروک فرش را از بین ببرید.