چطور لکه خون را از روی مبل پاک کنیم؟

هر چه مدت زمان باقی ماندن لکه خون روی مبل بیشتر باشد، پاک کردن آن نیز دشوارتر می‌شود. اما این موضوع به این معنی نیست که پاک کردن این لکه‌ها هرگز امکان‌پذیر نیست. یکی از روش‌های ساده و موثر برای پاک کردن لکه‌های مختلف از روی پارچه مبلی، استفاده از خدمات مبل شویی کارخانه‌های قالیشویی است.
در فرش شویی عابدینی، ما با استفاده از جدیدترین روش‌ها و به کارگیری دستگاه‌ها و تجهیزات به‌روز می‎توانیم حتی سرسخت‌ترین لکه‌ها را نیز بدون آسیب زدن به الیاف فرش و مبل از روی آنها پاک کنیم. با این وجود اگر تمایل دارید این لکه‌ها را در خانه تمیز کنید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خشک شدن آنها و با استفاده از روش زیر اقدام به این کار کنید.

یک روش کارآمد برای از بین بردن لکه خون از روی مبلمان

قبل از استفاده از این روش حتما برچسبی که روی پارچه مبلمان چسبانده شده است را با دقت مطالعه کنید. این برچسب اطلاعات مفیدی را در مورد روش شستشوی مبل در اختیار شما قرار می‌دهد. روی این برچسب به دنبال حروف W، S، SW یا X باشید. هر کدام از این حروف، نشان‌دهنده روشی هستند که شما می‌توانید به وسیله آن مبلمان خود را تمیز کنید.
حروف W، S و SW نشان می‌دهند که شما می‌توانید پارچه مبلمان را با استفاده از آب و شوینده‌هایی که در خانه دارید و در آب حل می‌شوند پاک کنید. در مقابل حرف X به این معنی است که برای پاک کردن لکه‌ها نیازمند شویندهای خاصی هستید و باید این کار را به یک مرکز تخصصی بسپارید. پس اگر روی برچسب مبل‌تان حروف W، S و SW نوشته شده است، می‌توانید از روشی که در ادامه توضیح می‌دهیم استفاده کنید.

مراحل انجام کار

مرحله تست

قبل از اینکه کل پارچه مبلمان را به شوینده مورد نظر آغشته کنید، باید روی قسمتی از آن که زیاد جلوی چشم نیست تست انجام دهید. برای انجام این تست، ماده شوینده را به نسبت درج شده روی بسته‌بندی محصول با آب ترکیب کرده و روی قسمت انتخاب شده بمالید. سپس 24 ساعت صبر کنید. اگر شوینده روی پارچه لک ایجاد نکرد و به آن آسیب نرساند، می‌توانید از روش زیر برای تمیز کردن لکه خونی که روی آن ایجاد شده است استفاده کنید.

مرحله اصلی

در مرحله اول شوینده مورد نظر خود را با یک مسواک روی لکه بمالید. این کار باعث می‌شود که لکه در مراحل بعدی بیشتر پاک شود. سپس رطوبت ایجاد شده روی پارچه را با یک پارچه حوله‌ای تمیز خشک کنید. اگر از محلول‌های لکه‌بر موجود در بازار استفاده می‌کنید، حتما قبل از استفاده، دستور نوشته شده روی محصول را به دقت مطالعه کنید.
یک پارچه پنبه‌ای یا حوله تمیز و سفید را به آب سرد یا ایزوپروپیل الکل آغشته کرده و رطوبت اضافه آن را با فشار خارج کنید. سپس به دقت آن را روی لکه خون بکشید. حتما از آب سرد در این مرحله استفاده کنید چرا که آب گرم علاوه بر پخش کردن لکه، ماندگاری آن را نیز افزایش می‌دهد. رنگ پارچه‌ای که برای تمیز کردن انتخاب می‌کنید نیز بسیار مهم است. حتما از پارچه سفید رنگ در این مرحله استفاده کنید. اگر پارچه رنگی و رنگ مبلمان سفید باشد ممکن است پارچه به مبل رنگ بدهد. آب سرد برای تمیز کردن مبلمانی که روی برچسب آن حروف W و SW نوشته شده، مناسب است. از الکل هم برای تمیز کردن مبلمانی استفاده کنید که حروف S و SW روی آنها درج شده است.
در مرحله آخر کافیست که رطوبت اضافه پارچه مبلمان را بگیرید و تا زمانی که کاملا خشک نشده است، از آن قسمت مبل استفاده نکنید. خشک شدن کامل بستگی به بزرگی ناحیه‌ای دارد که لک شده و ممکن است تا 48 ساعت طول بکشد. در ضمن اگر لکه خون قدیمی بود ممکن است تکرار این مراحل ضروری باشد.