پرداخت و یا مو گیری فرش

در بسیاری از مواقع، به خصوص در مورد فرش‌های دستباف، بعد از اتمام کار بافت فرش، عملی به نام پرداخت یا موگیری انجام می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید که پرداخت یا موگیری فرش چه مزایایی دارد و چه زمانی باید فرش را پرداخت کنیم؟ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مهم‌ترین مزایای پرداخت یا موگیری فرش

همانطور که می‌دانید فرش از الیاف تولید می‌شود. به همان خاطر معمولا بعد از اتمام مراحل تولید، پرزهایی روی سطح آن وجود دارد که مانع از واضح شدن طرح و نقش آن می‌شوند. در حقیقت شما با پرداخت یا موگیری فرش ظاهر آن را مرتب‌تر کرده و با واضح‌تر کردن طرح فرش، جذابیتش را افزایش می‌دهید. در ضمن با انجام این کار، ایرادات فرش و اشتباهاتی که حین بافت انجام شده است نیز مشخص می‌شود. به همین خاطر اکثر متخصصان این حوزه به افرادی که قصد خرید فرش دستباف را دارند توصیه می‌کنند که حتما فرشی که پرداخت شده است را خریداری کنند.

پرداخت یا موگیری به چه روشی انجام می‌شود؟

دو روش کلی برای پرداخت یا موگیری فرش وجود دارد. در اولین روش فرش به صورت دستی توسط یک استادکار پرداخت می‌شود. ابزار مورد استفاده در روش دستی پرداخت فرش یکی نوع قیچی مخصوص است. اما در روش دوم، به جای قیچی از یک دستگاه تراش برقی استفاده می‌شود. با حرکت دورانی این دستگاه روی فرش، پرزهای به صورت یکنواخت کوتاه و مرتب می‌شوند. متاسفانه دیده شده که برخی از افراد با استفاده از ماشین اصطلاح فرش‌ها را پرداخت می‌کنند. این در حالی است که این روش قدیمی فقط برای تابلو فرش‌هایی که ابعادی کمتر از ۲۰ سانتی‌متر دارند مناسب است.

چه زمانی باید فرش را پرداخت کنیم؟

پرداخت یا موگیری فرش را هم می‌توان حین بافت و هم در انتهای کار یعنی زمانی که فرش از دار جدا شد انجام داد. اگر حین بافت فرش را پرداخت کنید قادر خواهید بود که با تشخیص اشتباهات، در همان مراحل اولیه اقدام به اصلاح طرح کنید. برای پرداخت به این شیوه بافنده باید هر دو یا سه رجی که بافت با استفاده از قیچی مخصوصی فرش را پرداخت کند. به این ترتیب هم طرح فرش بهتر مشخص می‌شود و هم بافنده بهتر می‌تواند ایرادات را پیدا کند.

گاهی نیز بعد از اتمام مراحل بافت و جدا کردن چله فرش از دار قالی مرحله پرداخت یا موگیری فرش انجام می‌شود. برای انجام این کار ابتدا فرش روی زمین پهن شده و سپس با استفاده از قیچی مخصوصی، پرزهای بلند آن کوتاه و یکدست می‌شوند. به غیر از این روش‌های سنتی که بسیار قدیمی و منسوخ هستند؛ این روزها در بسیاری از کارگاه‌های قالیبافی و قالیشویی ها از ماشین برقی برای کوتاه کردن پرزها و موگیری استفاده می‌شود.

نکته بسیار حائز اهمیت در مورد پرداخت یا موگیری فرش این است که این کار حتما باید توسط یک فرد حرفه‌ای که تجربه انجام این کار را دارد انجام شود. در غیر این صورت ممکن است در اثر پرداخت غیراصولی، پرزها بیش از حد کوتاه شده و زیبایی و ارزش فرش تحت تاثیر این اشتباه قرار بگیرند.

پرداخت دستی چیست؟

یک روش ساده دیگر نیز برای پرداخت یا موگیری فرش وجود دارد که به کمک تیغ دستی انجام می‌شود. معمولا این مرحله بعد از پرداخت ماشینی و با هدف یکنواخت و نرم شدن بافت فرش انجام می‌شود. برای اینکه بتوان فرش را با تیغ پرداخت کرد ابتدا باید آن را شست. میزان تخصص و تجربه فردی که این کار را انجام می‌دهد به شدت روی نتیجه کار تاثیر دارد. پرداخت یا موگیری فرش یک کار تخصصی است که باید با حساسیت بالایی انجام شود.

اتوکشی چیست؟

اتوکشی به عمل گفتی می‌شود که با هدف یکدست کردن بافت فرش‌های نو و قرار گرفتن گراف سر جای خودش انجام می‌شود. در برخی مواقع نیز انجام این عملیات برای بهبود ظاهری فرش‌های قدیمی ضروری است. معمولا وقتی از روش‌های خانگی و سنتی برای شستشو فرش در خانه استفاده می‌کنید و روش خشک کردن فرش اصولی نیست؛ ممکن است سطح فرش دچار چروک و ترک‌هایی شود که خود را به شکل تغییرات ظاهری ساختاری نشان می‌دهند. گاهی نیز به دلیل کمبود فضا در خانه، به دلیل پهن کردن فرش روی سطوح نامناسب و ناهموار، چروک‌هایی روی سطح آن ایجاد می‌شود. اینجاست که شما می‌توانید با استفاده از خدمات اتوکشی یک قالیشویی حرفه‌ای، فرش خود را نجات دهید.

مراحل اتوکشی فرش

در قالیشویی‌های حرفه‌ای و تمام اتوماتیک، علاوه بر پرداخت یا موگیری فرش مراحل اتوکشی که هدف آن صاف کردن سطح فرش است نیز توسط تجهیزات و دستگاه‌های مدرنی انجام می‌شود. برای بیشتر فرش‌ها، اتوکشی توسط دستگاه‌های تمام اتوماتیک انجام می‌شود. اما برای فرش‌های دستباف و نفیس که بافت ظریف‌تر و حساس‌تری دارند؛ اتوکشی با دقت بیشتری انجام شده تا آسیبی به الیاف و گره‌ها وارد نشود.

به طور کلی اتوکشی طی مراحل زیر روی فرش اجرا می‌شود:

  • ابتدا فرش شسته و پس از خشک شدن کامل، در جهت خواب وارد دستگاه مخصوصی می‌شود که برای انجام این کار طراحی شده است.
  • در ماشین اتو، بخشی به نام پرزگیر وجود دارد که به کمک آن پرزهای اضافی و مرده از فرش جدا می‌شوند تا سطح آن کاملا صاف و یکنواخت شود.
  • برای اینکه حرارت فرش به حدی برسد که قابلیت انعطاف‌پذیری آن فعال شود؛ قسمت بخارشوی(راهنمای تمیز کردن فرش با بخارشوی )دستگاه فعال شده و حرارت داخلی فرش با استفاده از بخار آب افزایش پیدا می‌کند.
  • در این مرحله که بافت فرش انعطاف‌پذیر شده نیاز است که با استفاده از اعمال فشار، چروک‌ها از بین بروند. این کار در دستگاه توسط غلتک مخصوصی که بسیار آهسته روی سطح فرش حرکت می‌کند انجام می‌شود.
  • در مرحله نهایی نیز برای جلوگیری از شکل‌گیری مجدد چروک، دستگاه به صورت کاملا مکانیزه فرش را لول کرده و از طرف دیگر تحویل می‌دهد.

مزایای اتوکشی و پرداخت یا موگیری فرش به کمک دستگاه

شاید تصور کنید که حرارت و فشاری که این دستگاه به فرش وارد می‌کند برای آن مضر است. اما واقعیت این است که اتوکشی و پرداخت یا موگیری فرش به کمک دستگاه نه تنها ضرری برای فرش ندارد؛ بلکه مزایای زیر را نیز به دنبال خواهد داشت:

  • از بین رفتن هرگونه چین و چروک ناخواسته
  • یکدست شدن بافت و از بین رفتن پرزهای اضافی
  • بهبود زیبایی ظاهری فرش و افزایش لطافت آن
  • افزایش طول عمر فرش

یک مزیت بسیار عالی و پنهانی که اتوکشی فرش دارد؛ کمک به از بین رفتن برخی از لکه‌هاست. بسیاری از لکه‌هایی که در فرآیند شستشو امکان از بین رفتن آنها وجود ندارد؛ در مرحله اتوکشی از بین می‌روند. به عنوان مثال یکی از سرسخت‌ترین لکه‌ها، لکه ایجاد شده بر اثر ریختن روغن است. روغن ماده‌ای است که در اثر تماس با حرارت، بافت خود را از دست داده و سریع از بین می‌رود. به همین خاطر در برخی از قالیشویی‌ها، فرش را هم قبل و هم بعد از شستشو اتو می‌کنند.

یک نکته مهم در مورد اتوکشی و پرداخت یا موگیری فرش

پرداخت یا موگیری فرش و حتی اتوکشی مانند سایر خدماتی که روی فرش انجام می‌شود نیاز به دقت و تخصص بالایی دارد. به همین خاطر اگر قصد انجام این کارها بر روی فرش خود را دارید سعی کنید در انتخاب قالیشویی نهایت دقت را انجام دهید. توجه به سابقه فعالیت مجموعه، بهترین روش برای سنجش تخصص آن در انجام این خدمات حرفه‌ای است.

اشتراک گذاری مطلب در

دیدگاه های کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مطالب مفید و خواندنی دیگر