نحوه تمیز کردن لکه فرش با سرکه و جوش شیرین

تمیز کردن لکه فرش اصول و قواعد خاص خود را دارد. مثلا شما نمی‌توانید برای پاک کردن لکه‌های مختلف از یک ماده واحد استفاده کنید. اما ترکیب سرکه و جوش شیرین یکی از ترکیباتی است که برای پاک کردن تقریبا همه لکه‌ها از روی فرش مناسب است. در ادامه این مقاله ضمن آموزش روشی که به کمک آن می‌توانید با این دو ماده ساده فرش‌های خود را تمیز کنید؛ به نکات مهمی که برای شستشوی فرش باید به آنها توجه داشته باشید نیز اشاره می‌کنیم.

تمیز کردن فرش به کمک این دو ماده ساده

جوش شیرین خاصیت جاذب خوبی دارد؛ در حالی که سرکه به دلیل داشتن اسید استیک، برای از بین بردن سخت‌ترین لکه‌ها نیز مناسب است. ترکیب کردن این دو ماده بسیار دشوار است. چرا که به محض ترکیب شدن با هم واکنش نشان می‌دهند.
برای شستشوی فرش به کمک این روش، به مواد زیر نیاز دارید:

  • سرکه
  • آب
  • جوش شیرین

اگر لکه تازه است، ابتدا باید آن را با دستمال کاغذی خشک کنید. برای خشک کردن اصلا از فشار استفاده نکنید و فرش را مالش ندهید. مالیدن بیش از حد دستمال روی فرش فقط می‌تواند لکه را گسترش دهد. در صورت لزوم از دستمال کاغذی بیشتری استفاده کنید. مطمئن شوید که لکه کاملاً خشک شده است.
یک بطری خالی اسپری تهیه کنید؛ و آب و سرکه را در آن با هم مخلوط کنید. نسبت این دو باید با هم برابر باشد. بنابراین اگر از 2 فنجان آب استفاده می‌کنید باید 2 فنجان سرکه نیز داخل بطری بریزید. ناحیه لکه‌دار فرش را با این محلول خیس کنید. این ترکیب لکه را از بین می‌برد و بوی بد فرش را خنثی می‌کند. ضمن این که باعث می‌شود گرد و خاک زیر لکه نیز بیرون بیاید.
با یک دستمال تمیز روی ناحیه‌ای که خیس کرده‌اید را اسکراب کنید. فرش در واقع یک پارچه بسیار ضخیم است. بنابراین اگر ملایم و سطحی روی آن را پاک کنید هرگز غبار زیر لکه خارج نمی‌شود. البته نباید آنقدر فرش را مالش دهید که به الیافش آسیب وارد شود.
برای از بین بردن بوی بد و لکه‌های قدیمی از محلول 100٪ سرکه استفاده کنید. زیرا سرکه خالص به شدت قدرتمندتر است و لکه‌های قدیمی را از بین می‌برد. اگر با محلول سرکه خالص لکه پاک نشد؛ کافیست که بعد از اسپری کردن سرکه روی آن، مقدار جوش شیرین هم بریزید. بعد از این که سرکه و جوش شیرین با هم واکنش نشان دادند، به همان ترتیب با دستمال پارچه‌ای فرش را تمیز کنید.
اگر باز هم لکه پاک نشد، اجازه دهید ترکیب یک شب روی فرش بماند. بعضی اوقات روند تمیز کردن فرش به این روش یک یا دو روز طول می‌کشد. سپس بگذارید الیاف قالی کاملاً خشک شود.

نکته مهم

درست است که سرکه و جوش شیرین را می‌توان برای تمیز کردن فرش استفاده کرد؛ اما این ترکیب کاربردهای دیگری نیز دارد. طبق یافته‌های علمی، سرکه یک ماده ضد عفونی‌کننده است. این ماده توانایی بسیار چشم‌گیری در کشتن میکروب‌ها دارد. اما به همان اندازه قدرت سفیدکنندگی ندارد. سرکه احتمالاً برای پاک کردن خاک و لکه‌هایی مانند ادرار حیوانات خانگی مناسب است اما برای لکه‌های قدیمی روی فرش کاربرد چندانی ندارد.
در این شرایط همان‌طور که در بالا نیز توضیح دادیم، بهتر است از جوش شیرین و سرکه استفاده کنید. این ترکیب در حالی که به عنوان یک پاک‌کننده خانگی عمل می‌کند؛ به چیزی آسیب نمی‌رساند و بوی بد فرش را جذب می‌کند.
در نهایت اگر تمام روش‌های ذکر شده نتوانستند فرش را تمیز کنند، باید این کار را به کاردان سپرده و با یک قالیشویی حرفه‌ای تماس بگیرید. تکنسین‌های فرش شویی می‌توانند این کار را به درستی انجام دهند و در عرض چند روز فرش را تمیز تحویل‌تان دهند.