3 روش ساده برای تمیز کردن لکه نوشابه از روی فرش

این روزها به هر مهمانی که می‌روید نوشیدنی محبوبی به نام نوشابه را روی سفره مشاهده خواهید کرد. از طرفی برای همه ما پیش آمده است که دست‌مان به لیوان نوشابه خورده و محتویات آن را روی فرش ریخته باشیم. لکه نوشابه یک لکه خاص است که علاوه بر تاثیری که روی ظاهر فرش می‌گذارد، به دلیل اسیدی بودن می‌تواند الیاف آن را نیز تخریب کند. بنابراین اگر نوشابه روی فرش‌تان ریخته، حتما در اولین فرصت آن را تمیز کنید. اگر هم خیلی دیر دست به کار شده‌اید نگران نباشید. تماس با متخصصین فرش شویی عابدینی بهترین کاری است که در این شرایط می‌توانید انجام دهید.
اما اگر به سرعت وارد عمل شوید، این لکه نیز مانند سایر لکه‌ها متداول از بین می‌رود. در ضمن فراموش نکنید که نوشابه نوشیدنی شیرینی است و مانند چای فقط ظاهر فرش را زشت نمی‌کند. ریختن نوشابه روی قالی ممکن است موجب جمع شدن حشرات در خانه شود.

چطور می‌توانیم لکه نوشابه را تمیز کنیم؟

روش اول

در این روش که ساده‌ترین روش تمیز کردن لکه نوشابه از روی فرش است، سرعت عمل حرف اول را می‌زند. بنابراین در لحظات اولیه وقوع این حادثه سعی کنید با یک پارچه حوله‌ای که جاذب رطوبت است بدون فشار و مالش اضافه، نوشابه را تمیز کنید. بعد از تمیز کردن نوشابه، یک بطری اسپری را با آب سرد پر کرده و آن را روی لکه اسپری کنید. بعد از خیس شدن مجدد الیاف فرش، دوباره از پارچه حوله‌ای برای جذب رطوبت استفاده کنید. این مرحله را آنقدر تکرار کنید که لکه از بین برود. با استفاده از آب، حالت چسبناکی الیاف نیز از بین می‌رود.

روش دوم

نمک ماده بسیار خوبی برای پاک کردن هر گونه لکه از روی فرش و مبل است. در ضمن این ماده طبیعی است و به الیاف فرش نیز آسیب نمی‌رساند. البته از این روش هم زمانی بهترین نتیجه را می‌گیرید که در دقایق اولیه ریختن نوشابه روی فرش از آن استفاده کنید. برای تمیز کردن این لکه به روش نمک‌پاشی به یک اسفنج تمیز خیس، آب گرم و پارچه حوله‌ای سفید نیاز دارید. ابتدا لکه را با یک پارچه تمیز خشک کرده و روی آن را نمک بپاشید. بعد از چند دقیقه با اسفنج تمیز و مرطوب روی لکه را مالش دهید. سپس در انتها با آب گرم و پارچه حوله‌ای نمک و نوشابه را از روی فرش پاک کنید.

روش سوم

گاهی پیش می‌آید که صاحب‌خانه تمیز کردن لکه نوشابه را به بعد از رفتن مهمان‌ها موکول کند. در این حالت لکه تقریبا قدیمی می‎شود و تمیز کردن آن با مواد طبیعی و آب ساده امکان‌پذیر نیست. در این شرایط باید از یک شوینده شیمیایی به نام مایع ظرفشویی استفاده کنید. ترکیب یک قاشق مایع ظرفشویی با یک لیوان آب گرم محلولی به شما می‌دهد که پاک کردن لکه نوشابه را ساده‌تر می‌کند. این ترکیب را در قوطی اسپری ریخته و آن را روی لکه بپاشید. سپس با یک دستمال حوله‌ای سفید فرش را تمیز کنید. طبیعی است که بعد از استفاده از مایع ظرفشویی، الیاف فرش کفی شود. بنابراین پس از تمیز شدن لکه، با یک پارچه سفید آن را خشک کنید.
در آخر این نکته را یادآور می‌شویم که وقتی لکه نوشابه هنوز مرطوب است و خشک نشده هرگز آن را با پارچه حوله‌ای و اسفنج مالش ندهید. فشار بیش از حد به این لکه موجب می‌شود نوشابه به لایه‌های عمیق فرش نفوذ کرده و به آن آسیب برساند. اگر لکه نوشابه روی فرش‌های ارزشمند و دستبافت خانه شما قدیمی شده است نیز توصیه اکید ما برای شستشوی فرش استفاده از خدمات یک قالیشویی معتبر است.