تمیز کردن لکه های فرش در ارزان ترین قالیشویی تهران

تمیز کردن لکه های فرش با روش های خانگی

در این مقاله از وب سایت بهترین قالیشویی تهران “قالیشویی عابدینی” تمیز کردن لکه های فرش با روش های خانگی را مرور می‌کنیم تا در صورت مواجهه با هر نوع لکه روی فرش بتوانید فورا آن را تمیز کنید.

اهمیت زود تمیز کردن لکه های فرش

به وجود آمدن لکه‌ها روی فرش اجتناب‌ناپذیر است. برای افزایش عمر مفید فرش بهتر است به محض ایجاد لکه، آن را تمیز کنید. در صورتی که لکه‌ها کهنه شود باید شستشوی فرش به طور کامل انجام شود. بدیهی است که شستشوی زیاد باعث از بین رفتن کیفیت و جلوه اولیه فرش می‌شود.

تمیز کردن لکه چای و قهوه

پس از ریخته شدن چای یا قهوه فورا آن را به کمک یک قاشق از سطح فرش جمع کنید سپس مقداری آب را با سرکه سفید مخلوط کنید و با یک پارچه تمیز محل لکه را به این محلول آغشته کنید و به کمک پارچه لکه را پاک کنید.

اهمیت زود تمیز کردن لکه های فرش

استفاده از نمک و یا ماست برای تمیز کردن لکه های فرش که با چای و قهوه ایجاد شده تا حد زیادی موثر است و آن را از بین می‌برد.

اگر این روش‌ها موثر نبود از شامپو فرش استفاده کنید. مقداری شامپو را در کمی آب حل کنید و کف حاصل از آن را با یک اسفنج یا پارچه روی لکه بمالید تا کاملا تمیز شود.

تمیز کردن لکه چربی و روغن

برای تمیز کردن لکه های مختلف از روی فرش ابتدا باید بدانیم لکه مورد نظر از چه ماده‌ای ایجاد شده است. میزان سرسختی لکه‌ها متفاوت هستند. لکه چربی لکه سمجی است که پاک کردن آن حوصله بیشتری می‌طلبد.

سعی کنید به محض ایجاد لکه روغن یا چربی فورا به تمیز کردن آن اقدام کنید زیرا در صورت کهنه شدن لکه، تمیز کردن آن بسیار سخت‌تر خواهد بود.

روش های تمیز کردن لکه های فرش از چربی

برای پاک کردن لکه چربی چندین روش وجود دارد. ابتدا یک حوله کاغذی را روی لکه روغن قرار دهید و کمی فشار دهید تا روغن اضافی جذب شود. دقت کنید لکه را پخش نکنید.

حالا کمی مایع ظرفشویی را در مقداری آب گرم حل کنید و کف حاصل از آن را در محل لکه قرار دهید و به کمک یه اسفنج یا مسواک لکه را تمیز کنید. ممکن است نیاز باشد چند بار این عمل را تکرار کنید.

یکی از موادی که برای پاک کردن لکه چربی به کار برده می‌شود پراکسید هیدروژن است. برای استفاده از این ماده یک قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن را با یک لیتر آب ولرم مخلوط کنید و لکه را با این محلول تمیز کنید.

به این نکته توجه داشته باشید این محلول مدت زیادی روی سطح فرش نماند و بلافاصله محل لکه با آب ولرم تمیز شود.

سرکه یکی دیگر از موادی است که برای از بین بردن لکه چربی از آن استفاده می‌شود. در این روش ابتدا کمی سرکه سفید را با تکه‌ای پارچه به محل لکه بمالید سپس محل لکه را با کف صابون تمیز کنید.

تمیز کردن لکه شربت و نوشابه

ابتدا شربت را به کمک یک قاشق فورا از سطح فرش جمع کنید. یک پارچه نم‌دار را روی لکه فرش چند بار بکشید. معمولا با تکرار این عمل لکه شربت پاک می‌شود اما اگر شربت غلیظ باشد لکه سخت‌تر تمیز خواهد شد. برای این منظور شاید لازم باشد از مخلوط الکل و سرکه به نسبت مساوی استفاده کنید.

بیشتر بدانید : ” ۳ روش ساده برای تمیز کردن لکه نوشابه از روی فرش ” 

ایجاد لکه نوشابه روی فرش بسیار متداول است. برای پاک کردن لکه نوشابه ابتدا یک دستمال مرطوب را روی لکه قرار دهید تا کمی مرطوب شود. سپس مقداری مایع ظرفشویی را با آب مخلوط کنید و آن را روی محل لکه اسپری کنید. حالا به کمک دستمال تمیز کردن لکه های فرش را انجام دهید. 

تمیز کردن لکه شربت و نوشابه

تمیز کردن لکه های فرش از خون

اگر برای تمیز کردن لکه های فرش ایجاد شده از خون سریع اقدام کنید به راحتی پاک خواهد شد. اما هر چه لکه کهنه‌تر شود پاک کردن آن سخت‌تر خواهد بود. در صورت تازه بودن لکه خون یک پارچه تمیز نخی روی آن قرار دهید تا خون را به خود جذب کند. سپس با یک پارچه نم‌دار محل لکه را تمیز کنید. چند بار این کار را تکرار کنید تا کاملا تمیز شود.

بیشتر بدانید : ” پاک کردن لکه خون از فرش در منزل و قالیشویی

برای نتیجه بهتر می‌توانید محل لکه را با کف صابون یا کف مایع ظرفشویی تمیز کنید. سپس با یک دستمال نخی محل لکه را خشک کنید. جهت ارتباط با ارزان ترین و بهترین قالیشویی تهران و بهره گیری از خدمات با کیفیت قالیشویی می توانید از طریق شماره های تماس موجود در سایت با کارشناسان قالیشویی عابدینی در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری مطلب در

مطالب و مقالات مفید درباره شسشوی فرش، مبل شویی و ...

روش شستن تابلو فرش ماشینی در خانه

روش شستن تابلو فرش ماشینی در خانه

تابلو فرش‌ها از جمله نفیس‌ترین، ارزشمندترین و زیباترین ارکان دکوراسیون داخلی به شمار می‌روند و می‌توانند زیبایی و جذابیت بالایی

دیدگاه های کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مطالب مفید و خواندنی دیگر